بهترین طراحان پوستر ایرانی

۱۰ طراح برتر پوستر

طراحی پوستر جزو تخصصی ترین زیر شاخه های هنر و گرافیک است . گرافیست ها و طراحان از طراحی پوستر استقبال زیادی میکند زیرا در طراحی پوستر آزادانه می توانند سبک و هنر خود را به نمایش بگذارند. امروزه در ایران طراحان پوستر زیادی فعالیت میکنند . اما دسته بندی و انتخاب برترین های پوستر ایران کار بسیار دشواری است. در این مقاله که به صورت اختصاصی در سایت پوستر ایران بارگزاری شده تیم وب سایت پوستر ایران سعی داشته با بررسی رزومه هنرمندان و گرافیست های کشورمان به لیستی از برترین طراحان پوستر ایرانی دست بیابد. بدیهی است که این لیست توسط وب سایت پوستر ایران تهیه شده و ممکن است با معیار های دیگر هنرمندان و طراحان پوستر متفاوت باشد.لازم به ذکر است  در لیست برترین طراحان پوستر ایرانی هیچ ترتیبی از نظر برتری هنرمندان عزیز  نیست و اعداد رتبه افراد را نشان نخواهند داد.


مرتضی ممیز

رتبه اول لیست طراحان پوستر بی شک به پیشکسوت و پدر گرافیک ایران تعلق میگرد. استاد بزرگی که با آثار پوستر خود توانست بستری جدید برای سبک و طراحی پوستر در ایران راه اندازی کند.
رتبه اول این لیست استاد مرتضی ممیز می باشد.مرتضی ممیز متولد ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران است. وی در ۵ آذر ۱۳۸۴ در تهران فوت کرد. طراح گرافیک، تصویرگر، استاد دانشگاه اهل ایران بود. مرتضی ممیز را پدر هنر گرافیک معاصر ایران می‌نامند. در رزومه این استاد می توان به مواردی اشاره کرد از جمله :
طراحی ده‌ها پوستر نمایش از جمله «پیروزی در شیکاگو»
طراحی ده‌ها پوستر فیلم‌های از جمله «طبیعت بیجان»، «ستارخان»، «کمال الملک»، «گوزنها» و «ای ایران»

مرتضی ممیز عکس

ایرج میرزاعلیخانی

رتبه دوم لیست بهترین طراحان پوستر ایرانی تعلق میگرد به ایرج میرزاعلیخانی .
ایرَج میرزاعَلیخانی
متولد ۱۱ آبان ۱۳۳۵ در تهران است.ایرَج میرزاعَلیخانی طراح گرافیک، طراح پوستر. طراح گرافیک، تصویرگر و استاد دانشگاه اهل ایران است.او فارغ‌التحصیل رشتهٔ ارتباط تصویری از دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.ایرج میرزا علیخانی طراح پوستر و گرافیست فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۶۳ آغاز کرد.
از افتخارات ایرج میرزاعلیخانی می توان به :
شرکت در بخش طراحی پوستر نهمین جشن تصویر سال ، ۱۳۹۰.
شرکت در نمایشگاه پوستر ”The ۵th China International Poster Biennal ۲۰۱۱“، چین، ۲۰۱۱.
شرکت در نمایشگاه پوستر ” بیداری اسلامی“، تهران، ۱۳۹۱.
شرکت در نمایشگاه بین‌المللی پوستر ”فرپلی Fair Play“،در موزه هنرهای معاصر اصفهان، اول آبان ۱۳۹۳ و ... اشاره کرد


ایرج میرزاعلیخانی

قباد شیوا

رتبه سوم لیست برترین طراحان پوستر به استاد بزرگ قباد شیوا تعلق میگیرد.
استاد قباد شیوا طراح پوستر
و گرافیک ایران با بیش از ۵۰ پوستر یکی از برترین طراحان پوستر پیشکسوت ایرانی است.
قباد شیوا
متولد۴ بهمن ۱۳۱۹ در همدان است. طراح و گرافیست اهل ایران که دانش آموخته رشته نقاشی از دانشگاه تهران است. قباد شیوا فوق لیسانس خود را از انستیتو پرت، شهر نیویورک در سال ۱۳۵۹ اخذ کرد.
• برنده مسابقه طراح پوستر برای سومین جشن هنر شیراز - ۱۳۴۸
• برنده مسابقات مختلف در طراحی پوستر برای فستیوال‌های هنری در ایران - ۱۳۵۳
• برنده مسابقه طراحی آرم برای سندیکای گرافیست‌های تهران - ۱۳۵۴
• مدال و دیپلم برای طراحی پوستر از بی ینال بین‌المللی گرافیک برنو در چکسلواکی – ۱۳۵۷
از افتخارت قباد شیوا است. 

قبادشیوا عکس

رضا عابدینی

بی شک رتبه چهارم لیست برترین طراحان پوستر به استاد رضا عابدینی تعلق میگیرد.
رضا عابدینی
متولد سال ۱۳۴۶ در تهران است .طراح گرافیک ، طراح پوستر و مدیر هنری معاصر ایرانی است.او فارغ‌التحصیل رشته طراحی گرافیک از هنرستان هنرهای تجسمی پسران تهران و لیسانس نقاشی از دانشگاه هنر تهران است و فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده‌است.
استاد رضا عابدینی طراح پوستر و گرافیست، تا به امروز  چندین جایزه ملی و بین‌المللی را برای آثارش دریافت کرده‌است. از جمله در سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۶ م)، جایزه صدهزار یورویی پرنس کلاوس هلند را از آن خود کرد. نمایشگاه آثار پوستر نیز در ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) همان سال در آمستردام گشایش یافت.طرح روی جلد کتاب پرفروش ما چگونه ما شدیم، نیز اثر اوست.

رضا عابدینی عکس

فرشید مثقالی

جایگاه پنجم لیست بهترین طراحان پوستر ایرانی متعلق به فرشید مثقالی است.
فرشید مثقالی
متولد ۱۳ تیر ۱۳۲۲ در اصفهان است . طراح پوستر، تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان، و برندهٔ ایرانی جایزهٔ هانس کریستین آندرسن است. آثار مطرحی چون «خروس زری، پیرهن پری» و «ماهی سیاه کوچولو» برای نخستین بار به قلم این هنرمند تصویرگری شده‌اند.فرشید مثقالی دانش‌آموختهٔ رشتهٔ نقاشی از دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.
جایزهٔ سوم دوسالانهٔ پوستر ورشو (۱۹۷۷) ، دیپلم افتخار نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا برای تصویرگری کتاب قهرمان (۱۹۷۱)  ،طراحی پوستر فیلم گاو ساخته مهرجویی ، پوستر فیلم «پستچی»، کارگردان: داریوش مهرجویی و ... بخشی از افتخارات فرشید مثقالی است.

فرشید مثقالی عکس

اونیش امین الهی

اونیش امین الهی در رتبه ششم بهترین طراحان پوستر ایرانی قرار دارد. 
اونیش امین الهی
زاده چهارم شهریور ۱۳۵۱ تهران ، کارشناسی ارشد طراحی گرافیک از دانشگاه تربیت مدرس تهران است.
اونیش امین الهی 
از چهره های درخشان هنر گرافیک ایران است. فردی که در زمینه های مختلف هنر چون طراحی گرافیک، مدیریت برند و عکاسی فعالیتهای بسیار ارزشمندی رو انجام داده است. امین اللهی عضو شورای سیاست گذاری برگزاری "هفته گرافیک تهران" ، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ بوده است و در بسیاری از جشنواره های و فستیوال‌های گرافیک بین المللی و داخلی به عنوان داور حضور داشته است. عمدتا طراحی پوستر های اونیش امین الهی دارای سبک مینمال است.

اونیش امین الهی

ابراهیم حقیقی

رتبه هفتم دسته بندی بهترین طراحان پوستر ایران میرسد به جناب آقای ابراهیم حقیقی.
ابراهیم حقیقی
طراح پوستر، طراح گرافیک، عکاس و مدیر هنری ایرانی متولد ۱۳ مهر سال ۱۳۲۸ در شهر تهران است.
ابراهیم حقیقی دیپلم ریاضی سال ۱۳۴۶ و کارشناسی ارشد معماری دانشکده هنرهای زیبا از دانشگاه تهران است.وی فعالیت های حرفه‌ای خود را در رشته گرافیک از سال ۱۳۴۸ آغاز نمود. ابراهیم حقیقی عضو انجمن تصویرگران کودک ، انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک (AGI) ، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران ، انجمن فیلمسازان مستند ایران و همچنین عضو هیئت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران تا سال ۱۳۸۲و دبیر هشتمین دوسالانه پوستر تهران ۱۳۸۲ بوده است.
از آثار طراحی پوستر وی میتوان به نمایش‌های هفتگی «تلاش فیلم» ، پوستر نمایش «راهبه‌ها»، پوستر فیلم‌های هامون و آب، باد،خاک و .... نام برد.

ابراهیم حقیقی عکس

مصطفی اسدالهی

رتبه هشتم لیست پوستر ایران متعلق به استاد مصطفی اسدالهی است.
مصطفی اسدالهی
(متولد ۲۳ اردیبهشت ۱۳۲۹، تهران)، طراح گرافیک، طراح پوستر و نقاش ایرانی است. او از جمله مؤسسان انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بوده‌است.
مصطفی اسدالهی
 عضو هیئت برگزاری نمایشگاه پوسترهای تجربی ایران ۱۳۸۰
عضو هیئت برگزاری نمایشگاه پوسترهای تجربی تهران - ۱۳۸۲
دیپلم تشویقی برای طراحی پوستر، دومین بینال هنر گرافیک ایران، ۱۳۶۸
لوح تقدیر و تندیس طلایی طراحی پوستر به‌عنوان اثر برگزیده، چهارمین بینال هنر گرافیک ایران، ۱۳۷۳
عضو شورای انتخاب آثار هشتمین دوسالانه جهانی پوستر تهران - ۱۳۸۲ از افتخارات استاد گرافیک مصطفی اسداللهی است.

مصطفی اسدالهی عکس

آرش تنهایی

رتبه نهم لیست برترین طراحان پوستر ایرانی متعلق به آرش تنهایی است.
آرش تنهایی
 متولد سال ۱۳۶۰ در تهران است.آرش تنهایی در سال ۱۳۷۸ دیپلم گرافیک، در سال ۱۳۸۰ کاردانی گرافیک و در ۱۳۸۷ کارشناسی خود را در رشته‌ نمایش از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران دریافت کرد.
طراحی ده ها پوستر برای مناسبت های فرهنگی ، اجتماعی از سال ۱۳۸۰ تا به امروز ،طراحی ده ها جلد کتاب با همکاری انتشارت هایی مانند : مروارید، نمایش، ققنوس، معیار علم، سوره مهر، فرگون یکشنبه و ...، مدیریت هنری و طراح جشنواره های فجر، تئاتر دانشگاهی، عروسکی دانشجویان را در سوابق کاری خود دارد. آرش تنهایی همچنین گرد آورنده ی نمایشگاه های چون: بیست و پنج سال پوستر تئاتر ایران، از اهالی امروز (فروغ فرخزاد) جهان پهلوان (تختی) چند روایت از یک انسان (صمد بهرنگی) و نویسنده ی تجسمی با همکاری رسانه هایی چون: تندیس، همشهری جوان، همشهری داستان، چلچراغ، گرته و مجله رنگ است . 

آرش تنهایی عکس

مجید عباسی

رتبه دهم لیست طراحان پوستر ایرانی متعلق به مجید عباسی است.
مجید عباسی
(متولد سال ۱۳۴۴) طراح گرافیک و مدیر هنری معاصر ایرانی است.فعالیت‌های مجید عباسی بر طراحی گرافیک از جمله طراحی هویت سازمانی، بسته‌بندی، پوستر، کتاب و کمپین‌های تجاری متمرکز است. در سال ۱۳۶۸ شرکت گرافیک دید را با همکاری یکی از دوستانش در تهران بنیاد نهاد و به فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های متنوعی پرداخت.وی به همراه چهار تن از هم‌نسلانش (رضا عابدینی، بیژن صیفوری، ساعد مشکی و علی‌رضا مصطفی‌زاده) گروه رنگ پنجم را در سال ۱۳۸۱ تأسیس کردند.

مجید عباسی عکاس
تمامی حقوق این سایت متعلق به